Středočeské
Zelenenoviny.cz

Nové tůně v Milovicích

4.2.2019 | Naše voda

Bývalý vojenský prostor Milovice vytvořil unikátní domov pro stáda zubrů, divokých koní i praturů. V rezervaci se díky otevřenému prostoru daří i řadě vzácných živočichů, jako třeba listonoh letní a žábronožka letní. Najdeme zde širokou škálu ohrožených druhů brouků (chroustci, střevlíci, drabčíci nebo nosatci, a v neposlední řadě chrobáci, kteří jsou na trus velkých bíložravců přímo odkázáni). Rostou zde rozmanité druhy rostlin, z těch nejohroženějších hořec křížatý. Aby se vzácným živočichům i rostlinám v Milovické rezervaci dařilo, pamatují ochranářské organizace na její zvelebování. 


Extrémní sucho v roce 2018 zasáhlo i rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ochranářská společnost Česká krajina proto v závěru roku vytvořila na pastvině zubrů a divokých koní u Benátek nad Jizerou dvě nové tůně na dešťovou vodu. 

První tůně v této části rezervace jsme vytvořili již v roce 2015, předtím, než jsme do lokality přivezli divoké koně a zubry. Velmi dobře se osvědčily. Staly se po velkou část roku nejen vyhledávaným napajedlem pro velké kopytníky, ale i pro divoká prasata nebo srnčí zvěř. Začaly se v nich také vyskytovat vzácné druhy korýšů, jako listonoh letní nebo žábronožka letní, uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. 

Nové tůně vznikly v rozšířené části rezervaci. Mají přispět k tomu, aby zvířata rovnoměrněji využívala celý prostor pastviny a spásala vegetaci i v jejích odlehlejších částech. I když tůně zachycují jen dešťové srážky a tající sníh, voda se v nich obvykle drží několik měsíců. Přestože v létě úplně vysychají, dokáží vzácní živočichové toto nepříznivé období přežít a ožijí znovu v době, kdy se tůně naplní vodou.

V budoucnu chtějí ochranáři s budováním tůní pokračovat.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Naše voda

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    FILTRYvody.cz