Středočeské
Zelenenoviny.cz

Pasivní dům roku 2017 je brněnská Otevřená zahrada a Dům na větrném kopci v Jílovém u Prahy

14.2.2018 | Ekolist

Pasivní důmNovostavba v areálu brněnského vzdělávacího centra Otevřená zahrada Nadace Partnerství zvítězila v kategorii Cena poroty v kategorii Ostatní energeticky velmi úsporné budovy soutěže Pasivní dům roku 2017. Mezi pasivními rodinnými domy zvítězil Dům na větrném kopci v Jílovém u Prahy.


Soutěžní přehlídka hledá, mapuje a oceňuje nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Budova Otevřené zahradě patří k příkladům zelených administrativních budov na českém území. Vyhlášení proběhlo 8. února na výstavišti EXPO Praha Letňany jako součást veletrhu For Pasiv. O výsledku soutěže informuje Nadace Partnerství.

Pasivní rodinný dům Dům na větrném kopci dostal od poroty nejlepší hodnocení. „Rodinný Dům na větrném kopci je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha,“ stojí v jejím hodnocení.

V kategorii Ostatní energeticky velmi úsporné budovy zvítězilo vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada. „Unikátní pasivní budova se zelenou střechou, která šetří vodou a energiemi a tím snižuje dopad na životní prostředí. Oceňujeme komplexní přístup ke kvalitní architektuře i v případě veřejné instituce. Projekt se dál rozrůstá a dostává svému jménu Otevřena zahrada. Jedná se o mimořádný počin nadregionálního významu,“ stojí ve verdiktu poroty.

„Chceme jít příkladem a ukazovat, že stavět chytré a šetrné stavby se vyplatí. Je to náš příspěvek k aktuální diskuzi o změnách klimatu. Úspěšnost globální klimatické politiky je závislá na milionech místních konkrétních opatření obcí, firem, domácností – a právě ve stavebnictví jsou ohromné rezervy,“ říká Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

Budova Otevřené zahrady je zajímavá tím, že prostřednictvím systému Lucid monitoruje spotřebu energií nebo vody. V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data. Ta se zobrazují v reálném čase na webových stránkách areálu www.otevrenazahrada.cz/energie.

„Každý se může podívat, jak se u nás točí kilowatty, tečou kubíky vody nebo jak se energie slunce mění na elektřinu,“ vysvětluje manažer provozu Vlastimil Rieger. „Prostřednictvím monitoringu víme, že například díky využití dešťové vody ušetříme pětapadesát procent pitné vody nebo že spotřeba energií na topení a chlazení je u nás sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy.“ Nadace Partnerství nabízí ke stažení příručku s použitými technologiemi.

Stavba v Otevřené zahradě uspěla v konkurenci dalších projektů z celé České republiky, které hodnotila odborná porota složená z projektantů, odborníků na pasivní stavění i architektů.

zdroj: ekolist.cz

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

FILTRYvody.cz