Středočeské
Zelenenoviny.cz

Běžkařské tratě v Brdech

14.1.2021 | město Příbram

Běžkařskými tratěmi v Brdech se označují cesty, které sice nejsou běžkařsky upraveny (vyjetá stopa), ale zůstávají neposypány a neprohrnovány sněžným pluhem. Běžkaři z okolí si tak mohou zasportovat na téměř 75 kilometrech cest v krásné přírodě Brdských lesů. 


V hřebenové oblasti Brd je možné využít tzv. Brdskou lyžařskou magistrálu ze Zaječova přes Dlouhý vrch, Houpák a Tok na Borské sedlo a dál až na Prahu a do Teslín a mnoho dalších cest, které na ně navazují. Týká se to například oblasti Třemošné, více naznačuje přiložená mapa.

Vhodnými východisky do Brd pro běžkaře jsou i letos Teslíny (710 m), Nepomuk (690 m), Láz (600 m), Bohutín (550 m), Příbram–Kozičín (600 m) a Příbram–Orlov (650 m), Obecnice (530 m) a Zaječov (520 m). Turisté i běžkaři mají v poslední době také značně zjednodušenou orientaci v Brdech. K někdejším lesním cestám přibylo nejdříve standardní turistické značení a v létě 2020 ještě cykloturistické značky.

Oproti loňskému roku byly pro tuto zimní sezonu ohlášeny některé novinky:

Lesní cesta Havelská: účelová komunikace je z důvodu aktuální potřeby odvozu dříví udržována v režimu „prohrnování bez posypu.“

Lesní cesta U Rozhledny: vzhledem ke zpracování kůrovcové kalamity je komunikace udržována v režimu „prohrnování s posypem“ od Teslín přes Břízkovec směrem k Bělehradu.

Lesní cesta Klášterka a Korunská: tyto komunikace jsou udržovány v režimu „prohrnování bez posypu, v kritických částech s posypem.“

Vojenské lesy a statky ČR také informovaly, že vzhledem k probíhající kůrovcové kalamitě nelze hospodářskou činnost předem vymezit na určitá území. Za účelem včasné asanace kůrovcových stromů může vzniknout potřeba údržby komunikací i v rámci běžkařských tras.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Příbram

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Nejčtenější ve Středočeském kraji:

FILTRYvody.cz