Středočeské
Zelenenoviny.cz

Farma Bláto

27.1.2022 | Farma Bláto

Farma Bláto je vyhlášená výrobou tvrdých a polotvrdých zrající sýrů s Alpskou kulturou, z kvalitního mléka z pastvy podle několik set let starých receptur. Sýraři se o ně po několik měsíců starají ve zracích místnostech v útrobách kamenného statku. Než se dostane sýr na Váš stůl, projde až stokrát jejich rukou. Každodenní péče se nakonec odráží v neskutečný gurmánský zážitek. Farmu vede rodina Pavla Šicha – výtvarníka, který zde nechává otisk v každé citlivě zrekonstruované budově a obnovuje tak duch prvorepublikového statku. Majitelé zde pořádají mnoho zábavných akcí a věříme, že i vy si zde nejen pochutnáte, ale i se zabavíte. 


O vzniku farmy říká sám Pavel Šich toto:

„Vize rodinné Farmy Bláto se začala formovat již v roce 1998, kdy jsme jako mladí nadšenci, já ještě jako student Akademie výtvarných umění a má žena Kačka jako absolventka zemědělské školy, podnikli cestu z města Prahy do malé vísky Žíšov na Kutnohorsku. Městské tempo a všudypřítomný hon za domnělým úspěchem, zakončený kulturním zážitkem v nákupním košíku v supermarketu, se stal pro nás zcela nestravitelný. S mladickým nadšením jsme se vrhli do rekonstrukce zchátralého mlýna a rybníka. Zcela jsme propadli rytmu přírody a životu na venkově. Od roku 2012 jsme rozšířili naši zemědělskou činnost do nedaleké obce Bláto, kde jsme začali rekonstruovat bývalý areál JZD. Hospodaření na statku jsme zaměřili na pastvinářské zemědělství s mléčnou produkcí. Chováme krávy Brown Swiss a Jersey. Na farmě také chováme stádo koz Anglonubijských, Hnědých i kříženek. Můžete u nás potkat i ovce, osly, všemožnou drůbež a daňky.

Našim zvířatům se věnujeme s lázeňskou péčí a oni nám za to oplácejí výborným kvalitním mlékem z pastvy. Takové mléko je zdraví prospěšné, obsahuje zvýšený podíl vitamínů a omega 3 mastných kyselin. Naše krávy jsou pasené jen na jetelotravním a lučním porostu. V kravínu jsou krmeny pouze senem a jádrem. Na naší farmě je zcela zakázáno krmit mléčný dobytek siláží či senáží. Není pro nás důležitá kvantita, ale kvalita mléka a zdraví našich zvířat.“

Najdete zde: 

  • Koloniál / sýrárnu - zakoupíte sýry a mléčné výrobky
  • Maštal/lesní bar - občerstvení
  • DobroTy - obchod s produkty malých, kvalitních výrobců
  • pořádají svatky, akce pro školky a školy, firemní nebo rodinné akce

 

Redakčně upraveno

Zdroj: farma Bláto

Zdroj foto: farma Bláto

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

FILTRYvody.cz