Středočeské
Zelenenoviny.cz

Zelená páteř města Příbram

2.3.2020 | Příbram

Zelená páteř města je odpočinkovou oblastí protínající celé město od jihu k severu. Patří sem zejména rekreační areál Nového rybníka s dětským hříštěm a minigolfem. Dále klidová zóna na Rynečku s lanovým centrem, kombinovaným dětským hřištěm, seniorparkem a oploceným výběhem pro volný pohyb psů. Oblast zakončují rybníky Hořejší a Dolejší Obory. Po celé délce páteře vede upravená cyklostezka. Zelenou páteř nyní rozšiřuje další část - Čekalíkovský rybník.


Práce v okolí Čekalíkovského rybníka navazují na již vybudované části Zelené páteře, tedy na zrekonstruovaný areál Nového rybníka a klidovou zónu Ryneček, jejíž součástí je dětské hřiště, posilovací prvky pro seniory nebo například oplocený výběh pro psy.

Cílem revitalizace tohoto území je přetvoření nevyužitého prostoru bývalých zahrádkářských kolonií s nefunkčním rybníkem v centru města na příjemný park, na místo vhodné k relaxaci a odpočinku. Vybudování zmiňované klidové zóny není pouze o vypracování projektu a samotné realizaci, ale také o řadě dalších úkonů. „Práce v oblasti Čekalíkovského rybníka začaly již v minulém volebním období rušením zahrádkářské kolonie. V současné době probíhá na základně dendrologického průzkumu kácení v oblasti, a poté budou moci být zahájeny samotné práce na vyčištění rybníka, parkové úpravě oblasti, vybudování altánu, mola, herních prvků pro děti. Projekt řeší mimo jiné obnovu náhonu ze Sázkového potoka, který přes Kaňku teče právě do Čekalíkovského rybníka. Celá oblast se dočká nové výsadby zeleně a součástí parku bude také odkaz na Valle di Ledro a česko-italskou historii,“ dodal starosta Jan Konvalinka.

Zapomenout nesmíme ani na další aspekty projektu, jako je parkování či úprava dopravy v okolí. V rámci projektu se počítá s vybudováním vyvýšeného zpomalovacího prahu v Milínské ulici, který zajistí bezpečný přechod ve směru na Svatou Horu. Zároveň dojde k vytvoření nových parkovacích míst sloužících nejen návštěvníkům parku, ale především obyvatelům zmiňované oblasti.

Park nabídne celou řadu aktivit, aby si na své přišli všichni návštěvníci parku.

Hlavní promenáda jako vzpomínkové místo – prvek, jež nabízí nespočet výhledů na Čekalíkovský rybník, klidné posezení na lavičkách i pobytových schodech s výhledem do zeleně. Zároveň místo odkazu na česko-italskou historii, kterou připomínají nejen desky usazené do chodníku, ale i autorské informační tabule

Pobytová mola – pohledově atraktivní prvky, jež nabízejí návštěvníkům kontakt s vodní hladinou a neformální posezení

Stezka bosou nohou – nabízí jedinečný zážitek nahým chodidlům, pobaví malé i velké

Nejdelší skluzavka v Příbrami – zábavné svezení pro děti na zvlněné dráze

Přírodní herní prvky pro děti – nabízí odpočinek od strohých městských hřišť a intuitivní hru v přírodním prostředí

Houpací lavička – příjemná relaxace nad vodní hladinou nebo první rande

Centrální plocha s altánem – pro konání venkovních představení, potkávání se, skákání na trampolínách, posezení u piknikového stolu či schování se před deštěm v altánu. V rámci altánu bude zabudována elektro přípojka pro konání akci nebo zřízení dočasného občerstvení.

Sad – příjemné posezení a relaxace pod korunami ovocných stromů, česání ovoce

Stezka rákosím – nabízí možnost průchodu mezi jedinečnou litorální vegetací, pozorování ptactva a vodních živočichů

Pláž – pro trávení volného času u vody

Brod – unikátní přechod přes Příbramský potok jako zábavnější varianta k překonávání vodního toku

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Příbram

Zdroj foto: Pixabay
 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Nejčtenější ve Středočeském kraji:

    FILTRYvody.cz