Středočeské
Zelenenoviny.cz

Kde nakupovat v Kolíně bez obalu?

1.6.2018 | Lída Charvátová

"bezobalový obchod Na Rynku"Na každého člověka ročně průměrně připadá přes 500 kg komunálního odpadu. Všimli jste si, odkud se odpady ve vaší domácnosti berou? Velkou část si kupujeme, a proto je šetrnějším způsobem, i když méně pohodlným, nakupovat do vlastních obalů. Bezobalové obchody se rozrostly v loňském roce po celé republice, ani Kolín není výjimkou. Víte, že do vlastního termohrnku vám prodají kávu například v pekařství u Hankovce?


První obchod, kde se nakupuje do vlastních pytlíků a nádob, otevřela nezisková společnost Bezobalu v Praze. Cílem bylo přinést do Česka dobrou praxi ze zahraničí – koncept bezobalových obchodů jako způsob, jak snížit množství odpadu. Další bezobalové obchody vznikly vloni a mezi ně se na podzim zařadil i obchod na Statku na Rynku v Pašince u Kolína, kde žije 340 obyvatel. Dvakrát týdně tu Veronika Rišianová a Jitka Trutnovská přímo na statku přivítají každého, ať už si doveze své nádoby nebo ne. Zatímco Jitka měla šetrné nákupy ve velkém jako koníčka, Veroniku oslovila kniha Bezodpadová domácnost od Američanky Bey Johnson.

„Naši zákazníci se naučili nosit si vlastní obaly. Málokdy přijde někdo nepřipraven. Lidé nám nosí vymyté sklenice od zavařenin, nebo máme k dispozici nové sklenice či pytlíky látkové nebo z recyklovaného papíru. Říkaly jsme si, že do supermarketu stejně lidé jezdí, takže to nebude takový problém sem popojet, a ještě navíc se rodiče s dětmi mohou podívat na zvířátka, co tu chováme,“ říká Veronika, která na statku žije se svou rodinou. „V budoucnu plánujeme vlastní mlékárnu a prodej ovčích sýrů a jehněčího masa. Máme malé pastviny, chováme ovce a kravky. Chodí už i tací, co už nakupují jen bez obalu.“

V obchodu převládají trvanlivé potraviny. Mléčné výrobky ve skle nebo v povoskovaném papíře jednou týdně vozí rodinná mlékárna z Vysočiny. „My nejsme zdravá výživa, jak si většina lidí myslí, ale chceme prodávat zdravé věci. Plno výrobků máme v biokvalitě, najdete tu i dobroty pro radost – třeba sušenky ze Zemanky nebo gumové medvídky,“ upřesňuje Jitka, která už několik let trpí celiakií. V obchodě sází na lokální produkty – řepkový olej pochází přímo z Kolína, káva je z lokální pražírny z Přítok. I dodavatelé respektují myšlenku redukce obalů, takže olivový olej vozí ve 30litrovém barelu. Biopekárna Zemanka zase plní do obalů obchodu nebo si obaly jen vymění.

Přímo v Kolíně má svůj bezobalový Obchuudek Zuzana Janglová, která jako skautka žije ekologií už odmala. Provozuje také e-shop s ekologickými produkty a přírodní kosmetikou, šije utěrky a lněné pytlíky a ráda na téma bezodpadová domácnost přednáší a inspiruje ostatní. Sama nakupuje do vlastních pytlíků a většinou se setkává s kladnou odezvou: „Jen na začátku jsem byla trochu nejistá. Teď už chodím s dobrou náladou a je to v pohodě, jen jednou se mě prodavačka zeptala, zda to myslím vážně. Je třeba být dost rychlý, nebo jim nejdřív podat pytlík a pak říci co chci, protože mají zažitou rutinu.“ Někdy se může stát, že se člověk musí rozhodnout, zda si například uzeninu koupí nebo ne, když mu ji do vlastní nádoby dát odmítnou. Některé potraviny jako třeba tofu a mléčné výrobky Zuzka nakupuje v obalu. Pro mléko do vlastních lahví jezdí na farmu u Kolína.

Eliška a Tomáš Tesařovi jsou také majiteli knihy Bezodpadová domácnost a sami se snaží o předcházení vzniku odpadu a opakovanou použitelnost obalů. „Používáme látkové sáčky, nekupujeme v pytlíkách. Lidé se hodně diví a pozorují nás, i pokladní se někdy zarazí s otázkou, a to je co!? Setkáváme se s různým přístupem, občas jsou protivné, protože do toho není vidět. V Tesku jsou pokladní naprosto v pohodě. Měl jsem pár událostí, kdy jsem byl na vážkách a na konci jsem si řekl ne, tolik to nepotřebuju. Víc sleduju odkud potraviny pochází, protože papriku z Maroka fakt nepotřebuju. Člověk ale někdy nemá na výběr. Naše priorita je vařit ze sezónních, lokálních a bezobalových potravin, byť je to méně pohodlné,“ vysvětluje Tomáš.

Pro Elišku nákupy představují sociální věc, proto ráda nakupuje v malých obchodech jako je Náš grunt nebo Slunečnice: „Já se těším na ně a oni se těší na mě.“ Do obchodu Náš grunt se vydává pro čerstvé a lokální potraviny, pro zeleninu na farmářské trhy na náměstí. Prodejna Slunečnice nabízí potraviny rostlinného původu bez cukru a lepku, nemléka a nejogurty z mandlí či máku, raw menu na objednávku nebo třeba boty barefoot pro bosou chůzi. V obchodě je dokonce možné namlít zakoupené obilí nebo si stočit ekologické prací prostředky do vlastních lahví. Další bezobalové obchody po celé republice najdete na bezodpadové mapě Reduca na stránkách https://mapa.reduca.cz.

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

FILTRYvody.cz