Středočeské
Zelenenoviny.cz

Rybník Dolní Židovka je opraven

25.9.2019 | Lesy ČR

Lesy ČR v rámci programu Vracíme vodu lesu opravily další rybník, tentokrát ve Středočeském kraji na Nymbursku. Rybník Dolní Židovka byl domovem pro zvláště chráněné druhy obratlovců – skokana skřehotavého a krutihlava obecného, kteří byli před vypuštěním rybníka přeneseni a nyní se do opraveného vodního díla vrátí.


Rybník Dolní Židovka na Nymbursku ve Středočeském kraji opravily Lesy ČR. Do stavby investovaly bezmála 1,9 milionů korun. Podnik tak dokončil další projekt v rámci programu VRACÍME VODU LESU.

Po odtěžení sedimentu a úpravě dna zdrže i břehů rybníka nahradil původní výpustné zařízení prefabrikovaný kbel s dvojitou stěnou. Z hráze ke kbelu zajišťuje přístup nová manipulační lávka se zábradlím. Výpustné zařízení zakončuje čelo z lomového kamene a vývařiště. Z původní hráze byla stržena humusová vrstva a hráz se doplnila, zhutnila a upravila do třímetrové šířky koruny. Hráz zakončuje bezpečnostní přelivný práh ze zdiva z lomového kamene, který případně převede velkou vodu. 

Nyní se rybník v oboře Jabkenice založené v polovině 18. století významným rodem Fürstenbergů znovu napouští. Nejvyšší hladiny by měl dosáhnout příští jaro.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy ČR

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Nejčtenější ve Středočeském kraji:

    FILTRYvody.cz