Z centra Kolína se vydáváme po modré turistické značce kolem kláštera přes park, podchod do ulice Královská cesta a Plynárenská, abychom se ocitli v údolí potoka Polepka kde je dosud mnoho zahrádek. Po několika metrech míjíme branku a za ní je cesta lemovaná zleva pískovcovou skálou a zprava zahloubeným potokem Polepkou. Po cca kilometru dorazíme k významnému krajinnému prvku Polepskému vodopádeku. Přestože se nejedná o žádný vysoký vodopád, v těsné blízkosti Kolína pověstného tím, že leží v rovině, se jedná o velmi zajímavý a nečekaný přírodní výtvor. Nedaleko vodopádu se zdvíhá pískovcová tzv. Berkova skála, jejíž název se odvozuje od majitele pozemků v 19. století. V roce 1945 při spojeneckém bombardování Kolína byla skála poničena výbuchem, dodnes jsou v její blízkosti zarůstající krátery po munici.
Následujeme do obce Polepy. V obci se pravděpodobně narodil nejznámější český rybníkář a ekonom 16. století Jakub Krčín z Jelčan (* 18. 7. 1535 Polepy/Kolín ? – † leden/únor 1604 Obděnice u Sedlčan). Kolem fotbalového hřiště následujeme po modré do obce Pašinka kde jsou pozůstatky zámečku ze 17. století. Arnošt Nigroni jej přestavil na zámek z tvrze. V současnosti zámek bez využití. Z původní tvrze se dochovala čtyřpatrová hranolová obytná věž s cibulovitou střechou. Po krátké pauze na návsi pokračujeme kolem skály Kohoutův mlýn k turistickému rozcestí Kamenný most, kde je výhled na železniční kamenný most nad údolím potoka Polepky. Tím se loučíme s modrou turistickou značkou a volíme zelenou. Ta nás dovede na náměstí městyse Červené Pečky kde je i zámek s velkou zahradou.
V letech 1660-70 nechal v sousedství stávající tvrze Hanuš Bedřich z Trauttmansdorfu postavit dvoukřídlý barokní zámek s přízemními arkádami. Později došlo k dalším stavebním úpravám. Ty poslední byly provedeny v roce 1863, kdy byla přistavěna čtyřpatrová věž, upraveny byly fasády, interiéry i zahrada. Zajímavostí je, že v této době zde často pobýval skladatel František Kmoch. Bohužel se o zámek dlouho nikdo nestaral a tak v současnosti chátrá a je tedy nepřístupný. Dále projdeme či projedeme kolem Kostela narození Panny Marie, který byl vystavěn v 1. čtvrtletí 14. století. Zařízení kostela tvoří např. pseudogotický oltář s obrazem od Václava Vysekala, barokní kazatelna z r. 1739, barokní obraz Rodiny Kristovy z roku 1700.
Po opuštění Červený Peček se již napojujeme krom zelené turistické značky i na tzv. Libenický okruh, který je veden jako naučná cyklotrasa. Částkou 350 tisíc Kč na něj přispěla TPCA z programu Partnerství pro Kolínsko. Cyklotrasa je velmi udržovaná, protože se na stavbě podílelo mnoho dobrovolníků, vč. Členů Strany zelených. :) Zpět ale k trase. Kolem trasy mineme Miskovický vrch a pokud budeme pokračovat po zelené trase, dorazíme k přístřešku U Bezhlavého Jana. Tedy… Z přístřešku toho moc nezbylo, ale je zde památný sloup.
A to už míříme do Kutné Hory. Cestou potkáme Sklenářův dolík. Jedná se o lesopark, který se díky kutnohorským neziskovkám proměnil v odpočinkové místo pro veřejnost. Byly zde vybudovány cesty s prašným povrchem, vznikla naučná stezka a několik odpočinkových míst se stoly a lavičkami. No a trasa nás dovede až do samotného centra Kutné Hory, která je plná nádherných památek.