Milovická rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků znovu ukázala, jak výraznou podporu má u veřejnosti. Stačilo necelých sedm dní, a lidé prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem vybrali potřebných 150 tisíc korun na nová napajedla a opravu těch současných.
„Všem, kteří přispěli na napajedla pro divoké koně a zubry bych chtěl velice poděkovat. Podpora veřejnosti je pro nás velmi důležitá, bez ní by rezervace již neexistovala,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Veřejnost již v loňském roce v rámci dobročinné sbírky věnovala více než dva miliony na rozšíření rezervace velkých kopytníků na současných zhruba 350 hektarů.
Z peněz vybrané díky aplikaci Pomáhej pohybem ochranáři v nové části vybudují napajedla a opraví ta existující v původní části rezervace. „V rezervaci není žádný přirozený zdroj vody. Napajedla jsou proto extrémně důležitá. Zároveň jsou v provozu celoročně, a tak jsou vystavena extrémním výkyvům počasí, včetně silných mrazů během zimy. Proto po letech fungování potřebují opravu,“ doplnil Dalibor Dostál.
Aplikace Pomáhej pohybem přičítá body za různé pohybové aktivity, od chůze, přes běh, jízdu na kole nebo na skateboardu až třeba po tanec. Novinkou je letos takzvaný plogging, tedy běh spojený se sběrem odpadků. „Moc děkujeme Nadaci ČEZ, která náš projekt zařadila mezi záměry, které veřejnost může v rámci aplikace podpořit. Zároveň děkuji Asociaci společenské odpovědnosti, která náš projekt doporučila. Jsme rádi, že tato štafeta dobrých skutků vyústila v pozitivní výsledek a potřebné finanční prostředky se prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem podařilo rychle vybrat,“ poděkoval Dalibor Dostál.
Zároveň věří, že lidé, kteří si aplikaci instalovali kvůli podpoře rezervace velkých kopytníků, budou v jejím využívání pokračovat i do budoucna. „Aplikace dál vybírá peníze na spoustu zajímavých a především potřebných projektů. Lidé, kteří s tím nyní začali, budou mít možnost pomáhat i do budoucna. Je to návykové, a díky spojení s pohybem zároveň zdraví velmi prospěšné,“ uzavřel Dalibor Dostál.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Redakčně upraveno
Zdroj: Česká krajina
Zdroj foto: Pixabay