Středočeské
Zelenenoviny.cz

Jesenice testuje převratné lampy, které jsou šetrné k přírodě

26.10.2018 | Jesenice

Speciální lampy veřejného osvětlení, které Jesenice u Prahy zkušebně nainstalovala na jednom ze svých chodníků, vyzařují teplé červenooranžové světlo, které je citlivější pro zvěř. Zároveň díky pohybovým čidlům, která se spouštějí od půlnoci, šetří elektrickou energii.


V úterý 16.10. starostka Jesenice, Radka Vladyková, převzala v kategorii Obec 2018 vítěznou cenu E.ON Energy Globe Award ČR, která je jedním z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí.
 
Soutěž, která je vyhlašována v šesti kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad, oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti ochrany přírody a úspory energií. V kategorii jsou oceňovány města a obce, které se snaží svou aktivitou přispět k ochraně životního prostředí a zkvalitnit tak život svých obyvatel. 
 
Cenu si starostka převzala za ekologické pouliční osvětlení chodníku z Mladíkova na Kocandu. Speciální lampy vyzařují teplé červenooranžové světlo, které je citlivější pro zvěř. Lampy navíc postupně ubírají na intenzitě a od půlnoci fungují na pohybová čidla. Pokud pod nimi nikdo neprochází, ovlivňují své okolí jen minimálně a zároveň ušetří značné množství energie. Pro tuto funkci i speciální barvu světla se o lampy zajímá např. i Národní park Podyjí.

 

Zdroj: MÚ Jesenice, https://mujesenice.cz/clanky/chytre-a-setrne-poulicni-osvetleni-v-jesenici-opet-boduje-tentokrat-v-celostatni-soutezi-e-on-energy-globe/

Foto: Pixabay.com

Redakčně upraveno.
 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

FILTRYvody.cz